Skip to main content

Taconic Hills boys, girls defeat Coxsackie-Athens

April 11, 2019 02:00 pm Updated: April 11, 2019 02:05 pm

CRARYVILLE — The Taconic Hills boys and girls track teams earned victories over Coxsackie-Athens on Wednesday.
The TH boys posted a 96.5-44.5 victory, while the Titan girls defeated the Indians, 84-52.
BOYS
Taconic Hills 96.5, Coxsackie-Athens 44.5  

4x800 relay: Taconic Hills 11:19; 110 hurdles: New (TH) 16.6; 100m: Cruz (CA) :12.1; 1600m: Russo (TH) 5:11; 4x100 relay: CA :49.4; 400m: Colwell (TH) :56.6; 400 hurdles: New  (TH) 65.2; 800m: G. Howard (TH) 2:15; 3200m: Russo (TH) 12:09; 4x400 relay: Taconic Hills 4:01; Long Jump: New (TH) 20’; Triple Jump: Hotaling (TH) 36-0; High Jump: New (TH) 5-6; Pole Vault: Hotaling (TH) 9-6; Discus: Gaylord (TH) 104-5.
GIRLS
Taconic Hills 84, Coxsackie-Athens 52

4x800 relay: Coxsackie-Athens 11:20.04; 100 hurdles: Howard (TH) :17.1; 100m: Bonci (TH) :13.1; 1500m: Snyder (TH) 5:54.4; 4x100 relay: Taconic Hills :55.5; 400m: Crown (CA) 1:06.9; 400 hurdles: Howard (TH) 1:12.7; 800m: Snyder (TH) 2:47.6; 200m: Stackhouse (TH) :30.1; 3000m: Sparacino (TH) 12:09; 4x400 relay: Taconic Hills 4:36.7; Shot Put: Keller (CA) 26-7; Triple Jump: Russo (TH) 32-9; Pole Vault: Russo (TH) 7-6; Long Jump: Russo (TH) 15-11; Discus: Gajtkowski (TH) 88-7; High Jump: Matter (CA) 4-6.

BOYS
Chatham 88, Hudson 52 

4x800 relay:  Chatham (To. Jeralds, Ti. Jeralds, Case, B.Oles) 10:55; 110 hurdles: H. Mufti (Hud) 19.9; 100m: Kastner (Chat) 12.4; 1600: Tobias Jeralds (Chat) 5:18.6; 4x100 relay: Chatham (Kastner, Ford, Holsapple, Newton) :49.2; 400: Ali (Hud) 59.5; 400 hurdles: Ti. Jeralds (Chat) 70.1; 800: To. Jeralds (Chat) 2:19.3; 200: Goldstien (Hud) 24.7; 3200: Ti. Jeralds (Chat) 11:49.7; 4x400 relay: Chatham (To. Jeralds, C. Jeralds, Newton, Roberts) 4:05.7; Discus: Jeune (Hud) 81-3; Shot: Himmel (Chat) 35-4; High Jump: Williams (Chat) 5-4; Triple Jump: Chowdury (Hud) 36-7; Long Jump: Kastner (Chat) 18-6; Pole Vault: B. Oles (Chat) 8-6.
GIRLS
Hudson 81, Chatham 51

4x800 relay: Chatham (Phelps, Powers, Brennan, Gregg) 16:02.7; 100 hurdles: Barlow (Chat) 19.2; 100: Hurst (Hud) 14.3; 1500: Gregg (Chat) 5:48.3; 4x100 relay: Hudson (Box, Brown, Woods, Hurst) 56.5; 400: Ordonez (Hud) :72.6; 400 hurdles: Barlow (Chat) 79.9; 800: Keil (Hud) 2:41.3; 200: Woods (Hud) 30.1; 3000: Gregg (Chat) 12:33.5; 4x400 relay: Hudson (Keil, Squires, Ordonez, B. Jones) 4:58.4; Discus: Carius (Hud) 75-9.5; Shot: Carius (Hud) 29-0; High Jump: Woods (Hud) 4-2; Triple Jump: Carius (Hud) 30-1; Long Jump: Carius (Hud) 14-1.

BOYS
Maple Hill 129, Greenville 11

3200 m Relay: Maple Hill (Fletcher,Marra,Charlebois,Albanese) 9:22.8; 100m hurdles: Jacobs (MH) 16.2; 100m: Steffek (MH) 11.8; 1600m: Albanese (MH) 5:01.3; 400m relay: Maple Hill (Kulpa,Roberts,Steffek,Pomykaj) 45.5; 400m: Beber (MH) 55.3; 400m hurdles: Jacobs (MH) 1:02.5; 800m: Charlebois (MH) 2:19.3; 200m: Roberts (MH) :23.6; 3200m: Albanese (MH) 11:03.9; 1600m relay: Maple Hill (Kulpa,Jacobs,Charlebois,Fletcher) 3:48.1: Long Jump: Kulpa (MH) 19-6; Triple Jump: Roberts (MH) 40-7; High Jump: Deyoe (MH) 5-4; Pole Vault:    Pomykaj (MH); Shot Put: Deyoe (MH) 35-2; Discus: Percy (MH) 82-2.
GIRLS
Maple Hill 125, Greenville 20

3200m relay: Maple Hill (Basile,Tuttle,Pusateri,Misiaszek) 11:30.7; 100m hurdles: Smith (MH) 18.7; 100m: Padilla (MH) :14.3; 1500m: Fitzmaurice (G) 5:19.9; 400m relay: Maple Hill (Bennett,Smith,Padilla,Pearsall) :55.0; 400m: Pearsall (MH) 1:05.1; 400m: Jacobs (MH) 1:18.4; 800m: Tuttle (MH) 2:44.4; 200m: Smith (MH) :30.1; 3000m: Fitzmaurice (G) 11:03.3;
1600m relay: Maple Hill (Tuttle,Bennett,Pearsall,Malchow) 4:49.3; Long Jump: Pugliese (MH) 15-7.5; Triple Jump: Hirschoff (MH) 31-0; High Jump: Pugliese (MH) 4-10; Pole Vault:    Pugliese (MH) 5-6; Discus: Tacy (MH) 66-6; Shot Put: Tacy (MH) 27-4.5.

BOYS
Catskill 111, Windham 7

4x800: Catskill ( Wheeler, Fisher, Riordon, Davies) 10:30.5; 110 hurdles: Garcia (Rens) :28.6; 100m: Harris (Rens) :11.6; 1600m: Goca (Rens) 4:57.7; 4x100: Rensselaer (Dethomasis, Sullivan I, Garcia, Walker) :48.0; 400m: Kent (Cats) :58.2; 800m: Goca (Rens) 2:02.7; 200m: Kyi (Rens) :24.4; 3200m: Goca (Rens) 10:32.7; 4x400: Catskill (Bording, Hayden, Leibowitz D, Davies L) 4:30.4; High jump: Darling (Cats) 5-0; Triple jump: Kent (Cats) 33-4.5; Long jump: Kent (Cats) 15-9; Discus: Garcia (Rens) 73-0; Shot put: Sullivan (Rens) 293.75.

GIRLS
Catskill 72, Windham 35; Emma Willard 78.5, Rensselaer 44.5; Emma Willard 103, Windham 16

4x800: Emma willard (Daily, Zhanleuter, Nguyen, Lagomarsino) 10:45; 100m hurdles: Page(Rens) :16.7; 100m: Graham (Rens) :13.7; 1500m: Quist (Emma Willard) 5:52.8; 4x100: Emma Willard (Turner, Raji, Everett, Bonsa) :54.6; 400m: Mangione (Rens) :66.9; 400m hurdles: Bulich (Cats) :78.7; 800m: Zoe Nguyen (EW) 2:51.2; 200m: Raji (EW) :27.9; 3000m: Dailey (EW) 11:14.7; 4x400m: Emma Willard (Quist, Vazques, Lagomarsino, Albert) 4:42; Shot put: Schindler (Cats) 28-8.25; Discus: Schindler (Cats) 74-4; Long jump: Raji (EW) 15-5; Triple jump: Raji (EW) 31-1.5; High jump: Bonsa (EW) 4-10.

COLONIAL COUNCIL
BOYS
Ichabod Crane 81, Ravena 60

4x800: ICC; 110m hurdles: T. Boham (IC); 100m: B. Seabury (IC); 1600m: T. Cavagnaro (IC); 4x100: Ravena; 400m: D. Brown (IC); 400m hurdles: Castillo (R); 800m: Schwabrow (R); 200m: B. Seabury (IC); 3200m: J. Kirby (IC); 4x400: ICC; Pole Vault: Craft (R); High Jump: Scheurman (R); Triple Jump: Dakhari (R); Long Jump: B. Bellenchia (IC); Shotput: J. Race (IC); Discus: J. Race (IC)
GIRLS
Ichabod Crane 72, Ravena 63

4x800: Ravena; 100m hurdles: A. Boham (IC); 100m: A. Boham (IC); 1500m: E. Wall (IC); 4x100: ICC; 400m: Pagnotta (R); 400m hurdles: A. Boham (IC); 800m: Tourrangeau (R); 200m: A. Boham (IC); 3000m: Oligny-Legget (IC); 4x400: Ravena; Pole Vault: Waddingham (R); High Jump: Reville (R); Triple Jump: C. Lentz (IC); Long Jump: C. Lentz (IC); Shotput: Uba (R); Discus: Uba (R).