Skip to main content

Primary election results 2019

June 25, 2019 10:20 pm Updated: June 25, 2019 11:39 pm

 

The following are primary election results as they come in for Columbia and Greene counties. X indicates projected winner.

 

COLUMBIA COUNTY

 

MAYOR OF HUDSON (Dem)

Election districts reported: 5 of 5

Rick Rector (Dem) 354 votes 34.30%

x Kamal Johnson (Dem) 678 votes 65.70%

 

 

HUDSON COMMON COUNCIL PRESIDENT (Dem)

Election districts reported: 5 of 5

Rob Bujan (Dem) 412 votes 42.96%

x Thomas M. DePietro (Dem) 546 votes 56.93%

 

 

SUPERVISOR FOR WARD 2-1 (Dem)

Election districts reported: 1 of 1

Willette “Shell” Jones (Dem) 99 votes 49.50%

Abdus Miah (Dem) 101 votes 50.50%

* Race too close to call

 

 

ALDERMAN FOR WARD 1-1 (Dem) (Vote for 2)

Election districts reported: 1 of 1

x Rebecca Wolff (Dem) 162 votes 36.16%

x Jane Trombley (Dem) 134 votes 29.91%

Ginna Moore (Dem) 97 votes 21.65%

Adam Weinert (Dem) 55 votes 12.28%

 

 

ALDERMAN FOR WARD 2-1 (Dem) (Vote for 2)

Election districts reported: 1 of 1

x Tiffany Garriga (Dem) 118 votes 36.88%

M.M. Rony (Dem) 97 votes 30.31%

Dewan Sarowar (Dem) 103 votes 32.19%

* Too close to call for second alderman position.

 

 

ALDERMAN FOR WARD 3-1 (DEM) (Vote for 2)

Election districts reported: 1 of 1

John Darby (Dem) 73 votes 17.98%

Rafael Pimentel (Dem) 66 votes 16.26%

x Shershah Mizan (Dem) 132 votes 32.51%

x Calvin G. Lewis, Jr. (Dem) 135 votes 33.25%

 

 

ALDERMAN FOR WARD 4-1 (Dem) (Vote for 2)

Election districts reported: 1 of 1

Rich “Trixie” Volo (Dem) 74 votes 25.34%

x Malachi Walker (Dem) 134 votes 45.89%

John S. Rosenthal (Dem) 83 votes 28.42%

* Too close to call for second alderman position.

 

 

TOWN SUPERVISOR FOR NEW LEBANON (Gre) (Vote for 1)

Election districts reported: 2 of 2

Write-in      6 votes                 100.00%

 

 

TOWN SUPERVISOR FOR KINDERHOOK (Con)

Election districts reported: 8 of 8

Patrice “Patsy” Leader (Con) 35 votes     92.11%

Write-in                     3 votes        7.89%

 

 

TOWN SUPERVISOR FOR KINDERHOOK (Gre)

Election districts reported: 8 of 8

Write-in      5 votes         100.00%

 

 

TOWN SUPERVISOR FOR KINDERHOOK (Ind)

Election districts reported: 8 of 8

Patrice “Patsy” Leader (Ind)      81 votes        71.68%

Write-in                    32                    28.32%

 

 

TOWN SUPERVISOR FOR NEW LEBANON (Ind)

Electon districts reported: 2 of 2

Louis “Bud” Godfroy, III (Ind)      4 votes         12.12%

Write-in                    29 votes          87.88%

 

 

TOWN COUNCIL FOR KINDERHOOK (Gre) (Vote for 2)

Election districts reported: 8 of 8

Write-in      3 votes         100.00%

 

 

TOWN CLERK FOR NEW LEBANON (GRE)

Election districts reported: 2 of 2

Write-in       6 votes            100.00%

 

 

TOWN CLERK FOR NEW LEBANON (Ind)

Election districts reported: 2 of 2

DISABLED - Darla Dobert (Ind)     0 votes             0%

Write-in                    31                100.00%

 

 

TOWN JUSTICE FOR KINDERHOOK (Con)

Election districts reported: 8 of 8

Write-in         4 votes                 100.00%

 

 

TOWN JUSTICE FOR GALLATIN (Con)

Election districts reported: 1 of 1

Tia S. Denenberg (Con) 1 vote 14.29%

x Shane C. Bower (Con) 6 votes 85.71%

 

 

TOWN JUSTICE FOR GALLATIN (Ind)

Election districts reported: 1 of 1

Tia S. Denenberg (Ind) 6 votes 40.00%

x Shane C. Bower (Ind) 9 votes 60.00%

 

 

TOWN SUPERVISOR FOR CHATHAM (Con)

Election districts reported: 3 of 3

Maria Lull (Con)         0 votes                 0%

Richard W. Hallock (Con)        14 votes            100.00%

 

 

5TH WARD DEMOCRATIC COMMITTEE MEMBER (Dem), Hudson (Vote for 2)

Election districts reported: 1 of 1

x Verity Smith (Dem) 67 votes 36.22%

x Kate Treacy (Dem) 67 votes 36.22%

Randall Martin (Dem) 50 votes 27.03%

Write-in        1 vote                0.54%

 

 

 

GREENE COUNTY

SHERIFF:

Election districts reported: 104 of 104

  Diana E. Benoit (REP) 282 votes    11.20%

x Peter J. Kusminsky (REP) 2,230 votes    88.56%

 

 

SUPERVISOR - Conservative

Town of Windham:

Election districts reported: 4 of 4

x Thomas F. Hoyt (CON)      2 votes        66.67%

Write-in      1 vote        33.33%

 

 

SUPERVISOR - Independence

Town of Windham:

Election districts reported: 4 of 4

   Thomas F. Hoyt (IND)      7 votes      35.00%

x  Nicholas P. Bove (IND)      10 votes      50.00%

   Donald E. Murray, Jr. (IND)      3 votes      15.00%

 

 

MEMBER OF COUNTY COMMITTEE - Republican (Vote for 4)

Election districts reported: 1 of 1

x Stephen D. Tirpak (REP) 37 votes     16.23%

x George F. Deckers (REP) 46 votes     20.18%

x Shawn D. Marriott (REP) 53 votes     23.25%

x Chrissy D. Kohrs (REP) 61 votes      26.75%

Brian W. Goff (REP) 31 votes      13.60%

 

 

 

MEMBER OF COUNTY COMMITTEE - Republican (Vote for 4)

Election districts reported: 1 of 1

Leslie C. Armstrong (REP) 23 votes     10.27%

x George T. Carroll (REP) 46 votes      20.54%

x Therese M. McGee Ward (REP) 49 votes      21.88%

x Joan M. Breslin (REP) 49 votes     21.88%

x Linda A. Sutton (REP) 57 votes     25.45%

 

 

MEMBER OF COUNTY COMMITTEE - Republican (Vote for 4)

Election districts reported: 1 of 1

Elisha Martin (REP)    44 votes      12.12%

x Kathleen D. Sherman (REP)    56      15.43%

x James A. Young (REP)     54 votes      14.88%

x Peggy A. Young (REP)    51 votes      14.05%

Greg T. Cross (REP)    44 votes      12.12%

Dennis Hull (REP)    38 votes      10.47%

David W. Martin (REP)    41 votes      11.29%

Kenneth J. Aurigema (REP)    35 votes      9.64%

* Two candidates are tied for the fourth county committee position.

 

 

NOTE: All election results are unofficial.